Česká loutka v Galerii Smečky - minulý týden s Beru. Loutky všech velikostí, od nejstarších po nejmladší, všech možných charakterů, včetně legendárních marionet. Krásná sbírka čertů a několik domácích loutkových divadel. Hezké a inspirativní.
Dirk Brömmel: Vila Tugendhat. V neděli v Domě umění, těsně před odjezdem do Prahy. Velice zajímavý koncept: do svých současných fotografií z interiéru i exteriéru vily narouboval autor fotografie z rodinného alba Tugendhatů ze začátku 30.let. Fotografoval je Fritz Tugendhat, nadšený fotoamatér, průběžně po nastěhování rodiny do vily. Působivý kontrast toho, jak vila vypadá teď a toho, jaké to bylo, když tam někdo žil - propast mnoha let a mnoha dramatických dějů (mimochodem, jízdní oddíl maršála Malinovského si v obytné místnosti udělal po osvobození Brna stáj pro koně. Hlavně, že máme pořád Malinovského náměstí.)
Středeční zážitek v podobě výstavy Václav Radimský. Kromě toho, že nebyl špatným impresionistou, jsem si odnesla otázku, jak je možné, že takoví lidé mizí zcela z kulturního přehledu - za svá dlouhá léta studia dějin umění jsem o něm NIKDY neslyšela. A to se dokonce ani neznelíbil režimu. Možná, že po 1.sv. válce, kdy se usadil v Čechách, už tu byla umělecká scéna tak jinde, že jim to nestálo za to, zůstal věrný impresionismu a krajinářství až do r.1946. Ostře to ovšem kontrastuje s jeho obrovským komerčním úspěchem.... nebo to s ním souvisí? Odklon modernismu od "srozumitelnosti"?
Teď je na řadě Brno.
A upgrade seznamu Prahy:
- Galerie Josefa Frágnera: GREEN ARCHITECTURE II. Udržitelné tendence v bydlení a veřejných stavbách.
- Souběžně: BLOCK CITY/ Minulost, přítomnost a budoucnost bytové výstavby.
- Národní technické muzeum: Czech Grand Design 2011.
1 komentář:
O Radimském mi vykládala Malina.
Nestihnu to, ale tvůj postřeh sdílím. Sláva je prostě ošidná.
Díky za udržování kulturních obzorů! Ev.
Okomentovat