Říjen, čas řešit cibuloviny, tedy narcisky, tulipány, hyacinty, modřence. Máme-li od jara schované cibulky na suchém chladném místě, je ten pravý čas rozmyslet si, co s nimi - pokud se chci na jaře kochat rozkvetlým záhonem, je nejvyšší čas je do něj zasadit, aby přezimovaly a na jaře kvetly. Pak je tu možnost kochat se jejich květy o něco dřív doma v květináči, třeba už v lednu, únoru, březnu, a pak je třeba je tzv. "narychlit". Nedávno jsem narazila na dva instruktážní články, které mi přijdou dobré pro ty, kteří mají hlubší zájem se o tom něco dozvědět (oba jsou v angličtině, pro nespíkry doporučuju aspoň obrázky): zde a pak taky obrázky, jak to roste: zde a zde a zde a tu.
Shrnu-li stručně, jak cibule narychlit (a jestli jsem to teda dobře pochopila): zabalit cibule do novin, tak, aby byly úplně ve tmě, ale aby nebyly moc izolované, a uložit asi na 6 týdnů do spodní části lednice. Tím se cibulkám simuluje zima a připraví se v nich látky na nový růst. Pak je vyděláme a zasadíme do odpovídající zeminy (podrobně jeden z článků), i když existuje i možnost nechat je bez zeminy a rychlit jen s kořeny ve vodě (viz druhý článek). Květináče by měly mít odpovídající hloubku na kořeny i prostor kolem cibule, která nahoře mírně "kouká" (záleží na druhu, třeba hyacinty rády koukají víc). No a pak se zalívá, a necháváme spíše v chladu. Chceme-li růst a kvetení hodně urychlit, pak umístíme rostlinu do teplého prostředí (příliš rychlý růst ale cibuli vyčerpává).
Takže přeju hezké zahradničení...
update: moje oblíbená Saídos da Concha přidala nový článek s velmi instruktážním obrázkovým návodem, jak vypěstovat hyacinty. Zde.
1 komentář:
Už ledničnim :-)
Dík
E
Okomentovat