"Plant your own garden and decorate your own soul, instead of waiting for someone to bring you flowers.” Veronica A. Shoffstall

úterý 28. června 2011

Funkční

Zdroj: http://www.palacedison.cz/

















Už skoro rok chodím kolem tohohle baráku do práce, a už skoro rok si říkám, že je úžasný a že si o něm musím něco najít. Takže dneska se to konečně povedlo a realita předčila má očekávání.

Palác Edison, jak se mu nyní říká, citlivě upraven do současné podoby z původní trafostanice(!!!), již v dobách svého vzniku (1926) oceňované funkcionalistické stavby. Původní architekt František Albert Libra, nynější rekonstrukce Ladislav Lábus (2005-2007).

Pro více informací doporučuji navštívit stránky paláce. Kromě vyjímečné budovy i vyjímečný přístup vlastníka. Jen houšť a větší kapky!

čtvrtek 23. června 2011

Kulturně - politická

Proč oficiální struktury socialismu a nacionalismu odsoudily moderní umění (založené na snech a fantazii na jedné straně a na abstrakci, tedy nefigurativnosti, na straně druhé)?

Toto umění, pohrávající si s realitou, či ji zcela zavrhující, vyžaduje totiž od diváků aktivní přístup - vstoupení do procesu tvorby díla... a to je známkou třeba samostatného myšlení, usuzování, hodnocení, srovnávání, či dokonce emotivního zapojení, a v neposlední řadě také známkou procesu tvořivosti - věčného hledání.

A to nejsou procesy v těchto režimech vítané.

pondělí 20. června 2011

Dějepisná

Učení na poslední zkoušku, tématicky absolutně mimo dosavadní učivo - Česká kultura, umění a společnost po r.1945. V rámci opakování z dějepisu jsem si přečetla příslušné kapitoly v učebnici Dějiny zemí koruny České (do r.1993), a neubránila jsem se na několika místech slzám... kolik promarněných příležitostí a ztracených nadějí je v těch padesáti letech.

Události 1968 asi jen umocnily "Mnichovský syndrom" celého národa, který je podle mě pořád pevně zakořeněn... pocit, že se můžeme snažit sebevíc a někdo nás stejně prodá.

Tohle jsou dějiny, které se mají na školách učit přednostně, diskutovat o všech událostech, příčinách a důsledcích. V tomto ohledu by mohli učitelé ovlivnit pocity svých studentů, učit je vyrovnávat se s "ranami dějin" a hledat cesty, jak se na to všechno dívat z jiných úhlů pohledů. Pořád mě děsí představa, že se žáci doteď učí o hrdinných skutcích Husitů bez jakékoli reflexe dopadů těch šílených válek nejen na České země, ale na celou Evropu, a taky vzpomínka, jak jsme pořád dokola probírali úžasné události doby kamenné... :-).

Vlastně jsme nikdy nedošli dál než k začátku druhé světové. Katastrofa, vezmeme-li v úvahu, že jsem druhý stupeň základního vzdělávaání absolvovala dost let po revoluci. Možná se to bere na gymplu... ale co to velké procento dětí, které na gympl nejdou? Jsou odsouzeni k tupé nevědomosti v mnoha základních oborech lidského vědění.

Pak se divme, že takto vzdělaní volí tak, jak volí, věří tomu, čemu věří...

pátek 17. června 2011

neděle 5. června 2011